There is no translation available.

Election Results: President, Vice-President, Breed Committees

  • Presidential Results: Vicki Jo Harrison
  • Vice-Presidential Results: Ralph Stadter
  • For Breed Committee Results, see 2020 Membership Ballot Results

2020 Ballot Candidates

2020 Ballot Candidates

Names in blue have links to candidates supporting statements 

President:

Vice President:

Breed Committees:

Abyssinian Breed Group (AB): 

  • Carlos Lopez
  • Donna Maddox 
  • Brenda Russo

American Shorthair Breed Group (AS/AW):

  • Robin Higgins
  • Richard Hoskinson

Australian Mist (AUM):

  • Kay Hanvey

Bengal Breed Group (BG/BGL): 

  • Marlon Azada
  • Canie Brooks
  • Steven Corneille
  • Kelli Faram
  • Anthony Hutcherson
  • Agata Kruszona-Zawadzka
  • Helen Mitchell
  • Robyn Paterson
  • Jessica Petras
  • Kathy Shaw
  • Lisa Smashey
  • Jaen Treesinger

Birman:


British Breed Group (BS/BL):

  • Gregory Anderson
  • Pamela Barrett
  • Jesub Byun
  • Monika Dany
  • Sabrina Hoeller 
  • Andreas Kretschmer-Kraiczek
  • Renae Silver
  • Anita Wall

Burmese/Bombay Breed Group (BU/BO):

  • Asa Broing
  • Mette Lambert
  • Jackie Luebke-Puetz

Cornish Rex (CR):

  • Sally Patch

Chausie (CU):

  • Sandy Hale
  • Sheryl Marshall-Koontz

Devon Rex (DR):

  • Honey Gilmore
  • Lyssa Paull
  • Marion Yates Schiff 

Havana (HB):

  • Jonna Inman

Household Pet:

  • Vanadis Crawford
  • Caroline Fralia
  • Kenneth Kershaw
  • Tanya Walbrun

Japanese Bobtail Breed Group (JB/JBL):

  • Nikki Crandall-Seibert
  • Vanadis Crawford
  • Lorna Friemoth
  • James P Reardon
  • Lynn Search
  • Allen Walbrun
  • Tanya Walbrun

Khaomanee (KM):

  • Nikki Crandall-Seibert
  • Nancy K Schuman
  • Lori Snook-Haas

Kurilian Bobtail Breed Group (KB/KBL):


LaPerm Breed Group (LP/LPS):

  • Denise Abraham
  • Agneta Canpolat
  • Joyce Pierce

Lykoi (LY):

  • Laurie Schiff
  • Marion Yates Schiff

Manx Breed Group (MX/CY): 

  • Honey Gilmore
  • Shari Millar
  • Lyssa Paull

Maine Coon Breed Group (MC/MCP):


Munchkin Breed Group (MK/MKL):

  • Elodie Danielou
  • Terri Harris
  • Edwina Lott
  • Samantha McConnell
  • Sherri McConnell

Minuet Breed Group (MNT/MNL):

  • Barbara Graden
  • Terri Harris
  • Edwina Lott
  • Samantha McConnell
  • Sherri McConnell
  • Catherine Rudy

Ocicat (OC): 

  • Robin Madigan 
  • Laurie Patton
  • Frances Volkman

Persian Breed Group (PS/HI/ES):

  • Jane Allen
  • Jorge Garnica
  • Lauren Gilvey  
  • Andres Munt-Lovell
  • Nicholas Munt-Lovell

Peterbald (PD):

  • Joanna Bell
  • Susanna Shon

Ragdoll:


Russian Blue:

  • Dmitry Gembitsky

Savannah (SV):

  • Katrin Albertsmeyer
  • Paige Dana 
  • Heather Jackson
  • Donna Lawver
  • Brigitte Moyne 
  • Patti Struck
  • Siyuan (Helen) Sun 

Scottish Breed Group (SF/SFL/SCS/SCL): 

  • Cheryl Hogan
  • Sally Patch
  • Elyse J Ramsey 
  • Stephanie Smith

Selkirk Rex:

  • Suzanne Bouchard
  • Gale Perry
  • Kathrine Ruttan 
  • Sarah Walker

Siamese Breed Group (SI/BA/OS/OL): 


Siberian (SB):

  • Alexandra Behne 
  • Sue Case
  • Rose Mary Cyr
  • Maxime Gagne
  • Christopher Hubbard
  • Pamela Martin
  • Angela Ng 
  • Leslie Whitney

Singapura (SG):

  • Catherine Bourreau 
  • Adriana Kajon
  • Vickie Shields

Somali (SO): 


Sphynx: 


Thai (TH):

  • Alice Billman
  • Cristy Bird
  • Nancy Day
  • Nancy Schuman

Tonkinese:

  • Vanadis Crawford
  • Laurie Schiff

Toyger (TG):


Turkish Angora (TA):

  • Kelli Hallifax
  • Marianne Hoogendoorn
  • Christine Masser

Turkish Van: 

  • Catherine Claucherty
  • Nicky Goulter
  • Erica Tadajewski

2020 Membership Ballot Proposals

FaLang translation system by Faboba